Raksti par mākslinieciSigita Daugule izrādīs savus jaunākos darbus Zalcburgā

Foto: Publicitātes attēli
www.DELFI.lv
17. janvāris 2011 15:38
 Drukāt   Nosūtīt draugam   Ziņot redaktoram   Komentāri
Zalcburgas galerijā "Seywald" no 19. janvāra līdz 19. februārim savus jaunākos darbus izrādīs viena no pazīstamākajām Latvijas jaunās paaudzes māksliniecēm Sigita Daugule, kurai pēdējos gados bijušas daudzas grupu un personālizstādes Eiropā, īpaši Austrijā, portālam "Delfi" pavēstīja Inita Saulīte-Zandere.

Pagājušā gada pavasarī Sigita Daugule kā pirmā Latvijas pārstāve ieguva prestižo Austrijas programmas "quartier 21" stipendiju un divus mēnešus dzīvoja un strādāja Vīnes gleznainajā Muzeju kvartālā. Šajā laikā Sigitu Dauguli pamanīja vairāki Austrijas galeristi – rudenī notika Daugules personālizstāde Vīnes galerijas "Ulrike Hrobsky" izstāžu zālē "Showroom for Young Art", bet nu gaidāma izstāde Zalcburgas galerijā "Seywald", kas galvenokārt izstāda Austrijas klasisko modernismu un 20.gadsimta mākslu (atklāta ar Alfrēda Kubina zīmējumu izstādi 1987. gadā, šobrīd galerija pārstāv tādus pazīstamus Austrijas māksliniekus kā Pauls Flora, Moldovan, Thöny, Herzmanowsky-Orlando, Absolon, Ungerer, Topor), bet paralēli strādā ar jauno mākslu.

"Sigitas Daugules gleznās dominē fasāžu, ēku un pilsētas struktūru atainojums. Viņas gleznās banāli un it kā nenozīmīgi mūsu ikdienas fragmenti iegūst daudzslāņainu dziļumu un paver skatītājam gluži negaidītu nozīmi un emocionālo pārdzīvojumu. Šādā veidā Daugule spēj it kā nenozīmīgas lietas izvirzīt uzmanības centrā, piešķirot tām spriedzi un dzīvīgumu," mākslinieces darbu analizē dr. Kurts Vāgners, bijušais "KulturKontakt Austria" direktors. "Pateicoties vairākām ievērības cienīgām izstādēm Eiropā, īpaši Austrijā, Daugulei ir izdevies ielikt iespaidīgu pamatu tālākai, ļoti daudzsološai mākslinieces karjerai."

Sigita Daugule ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre kopš 1998.gada, vairākkārt ieguvusi Austrijas Federālās kancelejas un "KulturKontakt" stipendijas, "Swedbankas" un galerijas "ASūna" organizētās "Gada gleznas 2008" balvas ieguvēja. Māksliniecei bijušas 20 personālizstādes Latvijā, Vācijā, Austrijā un viņa piedalījusies vairāk nekā 50 grupu izstādēs Latvijā, Vācijā, Austrijā, Slovēnijā, Igaunijā, Francijā, Zviedrijā, Beļģijā, Dienvidkorejā.2010. g. 31. martā, 15:17
Māksliniece Sigita Daugule, gada gleznas 2008 autore, kļuvusi par pirmo Latvijas pārstāvi, kam izdevies izpelnīties prestižo Austrijas "quartier 21" stipendiju. Sigita jau otro mēnesi dzīvo un strādā Vīnē Muzeju kvartālā.  

Sigita Daugule, gada gleznas 2008 autore, jau otro mēnesi dzīvo un strādā pašā Vīnes centrā, gleznainajā Muzeju kvartālā, kur atrodas Austrijas stipendiju programmas „quartier 21“ studio tipa dzīvokļi, kuros tiek dota iespēja dzīvot un strādāt māksliniekiem un kultūras darbiniekiem, kuru pastāvīgā dzīvesvieta nav Austrija. Šī ir īpaša stipendiju programma, jo to iespējams saņemt tikai ar speciālām rekomendācijām no kādas Austrijas kultūras institūcijas. Sigita Daugule kļuvusi par pirmo Latvijas pārstāvi, kam izdevies izpelnīties „quartier 21“ stipendiju, lielā mērā pateicoties ilggadējam darbam un izveidotajiem kontaktiem Austrijā. Uzturoties Vīnē Sigita Daugule sākusi darbu pie savas nākamās personālizstādes, kā arī veido kontaktus turpmākiem starptautiskajiem projektiem.  

Sigita Daugule Latvijas mākslas vidē ienāca strauji un pārliecinoši 1998.gadā pēc Latvijas Mākslas akadēmijas beigšanas (I.Zariņa un A.Naumova Monumentālās glezniecības meistardarbnīca) ar savdabīgu un atpazīstamu rokrakstu. Pēdējos gados Sigita Daugule attīstījusi jaunu māksliniecisko virzienu, kam raksturīgas spīdīgas, gludas, spoguļveidīgas virsmas, kas saspēlējas ar raupjākām matētām faktūrām. Vairākkārt ieguvusi Austrijas Federālās kancelejas un KulturKontakt stipendijas, piedalījusies daudzās grupu izstādēs un rīkojusi personālizstādes. Kopš 1994.gada Sigitai Daugulei bijušas 18 personālizstādes Latvijā, Vācijā, Austrijā un viņa piedalījusies vairāk nekā 50 grupu izstādēs Latvijā, Vācijā, Austrijā, Slovēnijā, Igaunijā, Francijā, Zviedrijā, Beļģijā, Dienvidkorejā.ELEGANTI, KULTURĀLI, ELITĀRI
Agijas Sūnas galerijā Vecrīgā skatāma pazīstamas mākslinieces Sigitas Daugules gleznu izstāde. Kā pateica viens no viņas kolēģiem - eleganti, kulturāli, elitāri.

Viena no pazīstamākajām un starptautiski atpazīstamākajām Latvijas jaunās paaudzes gleznotājām Sigita Daugule pēc piecu gadu pārtraukuma izrāda savus darbus arī Latvijā, Agijas Sūnas galerijā (Kalēju ielā 9/1). Gleznu izstāde, faktiski kopsavilkums par pēdējos piecos gados radītajiem darbiem, tiks atklāta 30.novembrī un būs apskatāma līdz 15. decembrim. Daugules iepriekšējā izstāde Latvijā notika 2004. gadā Mākslinieku savienības galerijā, kopš tā laika viņa ilgāku laiku dzīvoja Austrijā un arī izstādes rīkoja tur un Vācijā. Novembra otrajā pusē gleznotāja piedalīsies arī kārtējā grupas izstādē Bonnā. "Sigita Daugule spēj apvienot monumentalitāti un konkrētību, perfekti nostrādātas abstraktas virsmas ar precīzi izdzīvotām detaļām," uzskata māksliniece Helēna Heinrihsone, kuras rokās bija izvēle par Gada gleznu 2008. "Viņas darbos savijas spēks un trauslums, skarbums un romantika, brutalitāte un maigums. Izsmalcināti niansēta ir Daugules ierobežotā krāsu palete. Šī pilsētas motīvu gleznotāja ir konsekventi attīstījusi savu tēmu no romantiska iekšpagalma līdz pilsētas kopskatam no putnu lidojuma. Būs tiešām interesanti pavērot, kurp pa šiem gadiem viņu aizvedis šis ceļš."